-
Chémia +-
-
Cibuľa, Česnak , Sadenice +-
-
Cibuľoviny kvety +-
-
Alcea
-
Anemone/Sasanka +-
-
Astilba
-
Begonia +-
-
Calla
-
Canna +-
-
Crocus/Krokusy +-
-
Dahlia +-
-
Dicentra
-
Echinacea
-
Freesia Double
-
Fritillaria/Korunkovky
-
Gipsophilla
-
Gladiolus
-
Gloxínia
-
Helleborus/ Čemerica
-
Hemerocallis / Denivka
-
Hosta
-
Hyacinth / Hyacint
-
Incarvillea
-
Iris/Kosatec
-
Kniphofia
-
Liatris
-
Lupin
-
Muscari
-
Narcissus / Narcisy
-
Paeonia
-
Phlox
-
Phlox Pots
-
Platycodon
-
Pots Paeonia
-
Primula
-
Pulsatilla
-
Ranunculus/Iskernik
-
Tigridia
-
Tulips / Tulipan +-
-
-
Dekorácie a Umelé kvety +-
-
Dekoratívne záhradné rastliny +-
-
Hnojivá +-
-
Izbové kvety +-
-
Kvetinače
-
Ľalie +-
-
Plyšové hračky
-
Semienka +-
-
Byliny

Insekticíd je chemická alebo biologická látka používaná na ničenie hmyzích škodcov na poliach, v záhradách a v interiéri. Termín je odvodený z latinských slov hmyz a cide, redukovať, čo znamená, že ho možno doslovne preložiť ako „prostriedok na zníženie počtu hmyzu“.
Podľa princípu účinku a spôsobu prenikania do tela hmyzu sa insekticídy delia na:
Kontakt - spôsobiť otravu pri interakcii s rôznymi časťami tela škodcu. Najčastejšie sa používajú na ničenie hmyzu piercingovo-cicacími náustkami a húsenicami.
Črevné – prípravky určené na konzumáciu škodcami. Absorbujú sa v črevách a spôsobujú otravu celého tela. Používajú sa proti hmyzu s hlodavým typom ústneho aparátu.
Systémové - látky, ktoré prenikajú do cievneho systému rastlín a sú schopné zabíjať parazity žijúce vo vnútri, ako aj tie, ktoré jedia stonku a listy.
Fumiganty sú chemikálie určené na fumigáciu a pôsobenie cez dýchacie cesty hmyzích škodcov.
Niektoré insekticídy majú komplexný účinok, napríklad črevný kontakt, ako napríklad „Smrteľné kvapky č. 1 proti všetkým mravcom“ od spoločnosti Valbrenta.
Podľa charakteru účinku sa insekticídy delia na kontinuálne a selektívne. Prvý môže súčasne pôsobiť na škodcov rôznych typov, zatiaľ čo druhý pôsobí špecificky na konkrétneho parazita. Selektívny účinok majú napríklad antihelmintiká, ktoré pôsobia proti parazitickým červom a akaricídy, ktoré zabíjajú kliešte.
Pri neustálom používaní toho istého insekticídu môžu parazity vyvinúť rezistenciu voči nemu. Na zabezpečenie vysokých výsledkov liečby je potrebné prípravky striedať.
Spôsoby použitia insekticídov
Insekticídy môžu byť kvapalné alebo plynné, vyrábajú sa tiež vo forme granúl a práškov a používajú sa rôznymi spôsobmi:
striekanie;
ošetrenie aerosólom;
poprašovanie;
rozloženie návnady;
fumigácia.
Postrek a fumigácia na veľkej ploche si vyžaduje použitie špeciálneho zariadenia.
Triedy nebezpečnosti insekticídov
Nebezpečenstvo insekticídov sa hodnotí podľa stupňa vplyvu na ľudské telo. Všetky produkty sú rozdelené do 4 tried:
Trieda 1 - ide o mimoriadne nebezpečné látky, ktoré sa používajú iba na ošetrenie priemyselných, skladových a iných nebytových priestorov s následným dôkladným vetraním;
Trieda 2 - vysoko nebezpečné chemikálie, zakázané na spracovanie potravinárskych plodín, môžu používať iba špeciálne vyškolení pracovníci;
Trieda 3 - stredne nebezpečné prípravky s nízkou toxicitou pre ľudí a iné teplokrvné živočíchy, určené na použitie na poliach, v záhradách a zeleninových záhradách a domácim obyvateľstvom;
Trieda 4 – nízkorizikové prípravky, majú nízku úroveň toxicity a v prírodných podmienkach sa rýchlo ničia, preto sa odporúčajú na spracovanie ovocných plodín.
Preventívne opatrenia pri zaobchádzaní s chemikáliami
Neexistujú žiadne insekticídy, ktoré by boli pre ľudí absolútne bezpečné, preto by sa mali používať iba v nevyhnutných prípadoch.
Nezáleží na tom, či sa rozhodnete ošetriť svoj byt pre šváby alebo zabiť vošky na kríkoch záhradných ruží, musíte zodpovedne pristupovať k vlastnej ochrane. V lekárskej praxi sa prípady otravy insekticídmi vyskytujú pomerne často. Zanedbaním bezpečnostných pravidiel sa možno problému nezbavíte, ale skôr si vytvoríte nové problémy.
Nižšie je uvedených päť pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať pri používaní akýchkoľvek chemikálií:
Nevdychujte chemikáliu a zabráňte jej kontaktu s nechránenou pokožkou, očami a ústami – na tento účel použite ochranný odev, čiapku, rukavice a respirátor;
Po ukončení liečby by ste si mali dôkladne umyť ruky a tvár mydlom a vodou, osprchovať sa, ak je to možné, a umyť si oblečenie v roztoku sódy;
Nepoužité zvyšky insekticídov by sa mali skladovať označené ako „jed“ na mieste neprístupnom pre deti a domáce zvieratá, mimo potravín a krmív pre hospodárske zvieratá;
zriedené roztoky sa nemôžu skladovať, musia sa zlikvidovať a riad sa musí umyť a nepoužívať na potravinárske výrobky;
Trvanie práce s insekticídom by nemalo presiahnuť 1 hodinu.