Luxusné lesklé listy, mäsité „kožené“ stonky a extrémna odolnosť robia Zamioculcas obľúbeným v kanceláriách a kaviarňach, nákupných a obchodných centrách, zdobia vidiecke domy a byty.
Osvetlenie
Keď sa rozhodnete chovať zamioculcas, vyberte mu vhodné miesto. Zamioculcas miluje západné a východné okná, no nebude mu vadiť ani južná strana miestnosti, treba ju však chrániť pred priamym slnečným žiarením. A dokonca aj vo vnútri interiéru zamiokulky spravidla rastú veľmi dobre.
V lete sa dá vytiahnuť na balkón alebo lodžiu, tu rýchlejšie porastie, zväčší sa a bude mať jasnejšiu farbu.
Pri výbere miesta pre Zamioculcas dbajte na to, aby sa jeho listy mohli voľne rozprestierať do strán, „nezatláčajte“ ho do rohu, ani ho netlačte na okno či stenu. Dospelé veľké zamiokulky vyžadujú veľa priestoru a stávajú sa niečím ako „zelená socha“ v interiéri.
Vysoké teploty až do +28°C nie sú pre zamulka strašidelné. Je nazývaný ideálnym obyvateľom interiéru vďaka svojej vynikajúcej schopnosti vyrovnať sa s teplom a suchým vzduchom. Zamioculcas však nemá rád zmeny teploty a pri poklese teploty na +12°C môže reagovať žltnutím a opadávaním listov.
Pamätajte, že zamioculcas sa bojí prievanu!
Polievanie
Pokiaľ ide o zalievanie, dodržujte „pravidlá na zalievanie kaktusov a sukulentov“ - zamiokulky znesú sucho, ale nie podmáčanie!
Počas vegetačného obdobia by sa zamiokulky mali polievať raz za 7-10 dní usadenou vodou pri izbovej teplote. Medzi zavlažovaním musí pôda vyschnúť a voda, ktorá po zalievaní natiekla do panvice, sa musí vyliať.
V zime je lepšie na Zamioculcas „zabudnúť“ - stačí ho zaliať raz za mesiac! Keďže má Zamioculcas dužinaté listy, hrubé stonky a silný koreňový systém, ktorý akumuluje vodu, pohodlne znáša dlhé obdobia sucha, najmä pri nízkych teplotách vzduchu.
LIFE HACK. Ak chcete, aby váš zamiokulcas začal aktívne produkovať mladé výhonky, na jar ho začnite zalievať „horúcou“ vodou - teplota vody by mala byť asi +30 ° C. Okrem toho sa voda musí naliať pozdĺž okraja hrnca bez toho, aby sa dostala na samotnú rastlinu.
Zamioculcas nepotrebuje špeciálne postrek, ale utieranie listov vlhkou špongiou alebo handričkou, aby sa odstránil prach a dodali listom lesklý lesk, je nevyhnutnosťou!
Prestup
Keďže Zamioculcas rastie pomaly, neoplatí sa ho často presádzať. Najlepší čas na to bude začiatok jari - marec až apríl. Mladé rastliny je možné presádzať raz za 2 roky a staršie rastliny raz za 3-4 roky. Dospelé rastliny zamioculcas sa presádzajú raz za 5 rokov, ale každú jar sa obnovuje vrchná vrstva pôdy v kvetináči.
Vrchný obväz
Pri kŕmení zamiokulkami musíte byť veľmi opatrní!
Vykonávajú sa výlučne na jar av lete 1-2 krát mesačne s hnojivom pre kaktusy a sukulenty v polovičnej odporúčanej dávke. Hnojivá sa môžu aplikovať iba na vlhkú pôdu, aby nedošlo k popáleniu koreňov.
Ak budete dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, zamioculcas bude pohodlne žiť vo vašej izbe a naplní ju svojou pozitívnou energiou.
A ak chcete svoj pracovný priestor ozeleniť kompozíciami so zamiokulkami, naši špecialisti vám pomôžu vybrať rastliny správnej veľkosti, ponúknu vhodné kvetináče a ich asistenciu pri výsadbe rastlín!