Dahlia Myama Fubuki dekoračná Výška: 100 cm Veľkosť kvetu: 10-15 cm Myama Fubuki je stredne veľká odroda georgín. Úzke podlhovasté okvetné lístky sa zhromažďujú do nadýchaných snehovo bielych čiapok. Doba kvitnutia: od júla do septembra. Odroda bola vyšľachtená v Japonsku v roku 1992.
Dahlia je rod rastlín z čeľade Asteraceae. Vlasť – Stredná Amerika. Je to trváca bylina, ktorá nie je mrazuvzdorná. Tvorí ker mnohých vzpriamených stoniek. Stonky sú šťavnaté, rozvetvené, vysoké od 30 do 250 cm. Má veľké protiľahlé listy so zúbkovaným okrajom. Kvety georgín sa zvyčajne tvoria po troch na výhonkoch. Kvetenstvo - košík rôznych tvarov, veľkostí, farieb, jednoduchý alebo dvojitý. Dahlia kvitne od júla do septembra. Koreňový systém predstavuje koreňová hľuza obsahujúca veľké množstvo živín. Životnosť jednej koreňovej hľuzy je 4-6 rokov. Existuje obrovské množstvo odrôd dahlia, ktoré sú zoskupené podľa stupňa dvojitosti, veľkosti a tvaru kvetenstva.
Skladovanie pred výsadbou
Ako skladovať rastliny, ak ste balík dostali pred začiatkom sezóny výsadby? Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel na skladovanie georgín:
Ak sú púčiky v kľude, skladujte ich v suchom suteréne v škatuliach alebo na policiach, teplota od +1 do +10 °C.
Ak začali rásť púčiky, rastlinu zasadíme do skleníka alebo do črepníka. Zimovzdorné plodiny uchovávame pri teplote +3...+5 °C, rastliny s krehkým koreňovým systémom a teplomilné plodiny vysádzame do črepníkov, udržiavame pri teplote +15…+17 °C, postupne zvýšenie na +20…22 °C.
Počas skladovania pravidelne kontrolujte stav sadivového materiálu. Odstráňte poškodené, zhnité časti koreňov, rizómov a cibúľ a ošetrite fungicídom
Pamätajte, že preprava a transplantácia sú pre rastlinu stresujúce. Pred výsadbou do voľnej pôdy ošetrite koreňový systém stimulátorom rastu
Miesto pristátia
Uprednostňuje dobre osvetlené priestory, chránené pred prievanom, ale s dobrou cirkuláciou vzduchu. Neznáša podmáčanie ani uzavreté hladiny podzemnej vody (menej ako 60-70 cm).
Pristátie
Georgíny sa vysádzajú na otvorenom priestranstve, keď hrozba opakujúcich sa mrazov definitívne pominie. Pre stredné Rusko je to zvyčajne prvých desať júnových dní. V pôde sa vykope jama asi 40 cm hlboká, pridá sa vedro humusu alebo kompostu, pridá sa 20-30 g superfosfátu, premieša sa, zaleje sa, do stredu jamy sa zapichne kolík, rastlina sa nainštaluje tak, že koreňový krk sa prehĺbi do pôdy o 4-5 cm Vzdialenosť medzi rastlinami v závislosti od veľkosti - 80-100 cm výsadby dahlia sú mulčované rašelinou alebo humusom. Rastliny sú uviazané na kolíku v osmičke.
Starostlivosť
Základná starostlivosť o georgíny pozostáva z kyprenia, odburiňovania, polievania a hnojenia. Pôda pod dahliami sa musí pravidelne uvoľňovať a odburiňovať. V suchom počasí je zálievka nevyhnutná – pôda musí byť neustále vlhká. Pre dobrý vývoj a bohaté kvitnutie sa georgíny prihnojujú každé dva týždne od výsadby kompletným minerálnym hnojivom alebo hnojom alebo roztokom vtáčieho trusu. Keď rastlina vstúpi do fázy pučania, dusíkaté hnojivá sú vylúčené. Na zabezpečenie skoršieho kvitnutia je nevyhnutné odstrániť nevlastné deti. Na zvýšenie počtu súkvetí vhodných na rezanie sa hlavný výhonok zaštipuje nad štvrtým párom listov. Odstránenie centrálneho púčika pomáha predĺžiť a posilniť stonku kvetu. Odstraňujú sa aj vyblednuté súkvetia.
Upratovanie na zimu
V septembri sa zalievanie a hnojenie georgín zastaví. Koncom septembra - začiatkom októbra, keď prídu prvé silné mrazy, začínajú vykopávať georgíny na zimu. Najprv sa stonky odrežú vo výške 8-10 cm a opatrne sa vykopú, bez toho, aby ste vytiahli zvyšné stonky. Nie je potrebné otriasať pôdu z hľúz, pretože to môže ľahko poškodiť rastliny. Na týždeň alebo dva sa vykopané hľuzy skladujú pri nízkej pozitívnej teplote, čo podporuje hojenie rán. Potom sa umiestnia do škatúľ, pokryjú sa rašelinou alebo pieskom a odošlú sa na uskladnenie.
Skladovanie
Georgíny skladujte v zime v dobre vetranej miestnosti s teplotou +3 až +7 °C a vlhkosťou 60-75 %, pričom stav hľúz pravidelne kontrolujte. Pri skladovaní v byte sa georgíny vložia do igelitových vriec naplnených izolačným materiálom (rašelina, perlit, piesok), pevne zviažu, aby sa nedostal vzduch, a uskladnia v chladnej miestnosti. Na jar sa hľuzy georgín vyberú zo skladu, skontrolujú sa, či nie sú poškodené, poškodené miesta sa odrežú, rezy sa dezinfikujú rozdrveným dreveným uhlím, uložia sa do debničiek a týždeň pred výsadbou sa vynesú na vzduch.
Rozmnožovanie
Georgíny sa rozmnožujú semenami, delením hľúz a odrezkami. Rozmnožovanie semien sa používa na šľachtiteľské účely. Delenie hľúz georgín sa zvyčajne vykonáva v máji, bez použitia noža, ale potrasením hľúz o zvyšné stonky. Dobrá divízia by mala obsahovať 1-2 hľuzy s 1-2 púčikmi. Pre odrezky sa georgíny stanovujú na pestovanie v marci až apríli. Za týmto účelom sa hľuzy uchovávajú v roztoku manganistanu draselného počas 10-15 minút a potom sa umiestnia do škatúľ, 1/3 sa pokryjú živnou pôdou a mierne sa zalejú. Teplota sa udržiava na 20-25 °C. Keď odrezky dosiahnu výšku 5-8 cm, narežú sa ostrým sterilným nožom a vysadia sa do kvetináčov s výživnou zeminou na dne a 3-4 cm vrstvou piesku na vrchu. Odrezky sú umiestnené v piesku do hĺbky pol centimetra. Teplota sa udržiava na 20-22 ° C a vykonáva sa pravidelný postrek teplou vodou. Po 6 týždňoch sa odrezky vysádzajú do samostatných kvetináčov so živnou zmesou, prihnojujú sa, a keď nastane stabilné teplo, vysadia sa na otvorenom priestranstve.
Použitie v krajinnom dizajne
Dahlia sa používajú v mixborders a kvetinových záhonoch, v jednoduchých a skupinových výsadbách na pozadí trávnika, ako kamufláž pre menej dekoratívne oblasti záhrady. Nízko rastúce georgíny sa efektne kombinujú s kontrastne sfarbenými letničkami. Je to vynikajúca rastlina na rezanie: kytica georgín zostane dlho čerstvá.