Hosta Honeybels (L) - Oválne listy. Stopka je svetlo olivovo zelená. Kvety rastú na rovnej, listovej, zelenej stopke, kvety sa vyznačujú fialovou farbou. Krík do výšky 80 cm Doba kvitnutia: august-september. Zóna zimnej odolnosti: 3 (-40 °C)
Hosta je trváca bylina z čeľade Liliaceae. Vlasťou hostiteľa je Čína a Japonsko. Je to okrasná listová trvalka. Hostas sú obľúbené pre svoje veľkolepé lístie, ktoré sa medzi rôznymi druhmi a odrodami značne líši. Listy Hosta sa nachádzajú na stopkách a tvoria veľkú bazálnu ružicu. Môžu mať rôzne tvary a farby, byť jednofarebné alebo olemované, s voskovým povlakom alebo bez neho, s rovným alebo zvlneným okrajom. Hosta kvitne v júli až auguste. Kvitnutie sa vyskytuje v lete a trvá 2-3 týždne. Lilac, fialové, ružové alebo biele kvety sa zhromažďujú v racemóznych kvetenstvách, často na vysokých stopkách. Tvar kvetov môže byť zvonovitý alebo lievikovitý.
Výška veľkých hostas dosahuje od 64 do 120 cm a priemer okrúhleho listu od 24 do 34 cm, na rozdiel od obrovských, majú veľkú rozmanitosť vo farbe a tvare listov. V záhrade sa zvyčajne používajú ako obrie na vytvorenie stredu kompozície.
Skladovanie pred výsadbou
Ako skladovať rastliny, ak ste balík dostali pred začiatkom výsadbovej sezóny? Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel na skladovanie hostas:
Ak sú púčiky v kľude, skladujte ich v chladničke v dierovaných vreciach s navlhčeným machom alebo v pivnici v debničkách so zeminou, teplota 0...+4 °C.
Ak začali rásť púčiky, rastlinu zasadíme do skleníka alebo do črepníka. Zimovzdorné plodiny uchovávame pri teplote +3...+5 °C, rastliny s krehkým koreňovým systémom a teplomilné plodiny vysádzame do črepníkov, udržiavame pri teplote +15…+17 °C, postupne zvýšenie na +20…22 °C.
Počas skladovania pravidelne kontrolujte stav sadivového materiálu. Odstráňte poškodené, zhnité časti koreňov, odnoží a cibúľ a ošetrite fungicídom
Pamätajte, že preprava a transplantácia sú pre rastlinu stresujúce. Pred výsadbou do voľnej pôdy ošetrite koreňový systém stimulátorom rastu
Miesto pristátia
Hostas môže rásť v tieni aj na slnku, ale väčšina preferuje mierne zatienené oblasti. Pestrofarebné druhy sú svetlomilnejšie. Rastliny potrebujú ochranu pred prievanom a silným vetrom. Pri výbere miesta v záhrade myslite na to, že závisí od veľkosti hosta. Často sa stáva, že pri výsadbe sa neberú do úvahy rozmery dospelej rastliny, takže neskôr je potrebné presadiť, ak nie je dostatok miesta. A hlavnou zásadou pri pestovaní hostas je zbytočne ich nerušiť. Hostas sú celkom správne považované za rastliny milujúce vlhkosť, ale výsadba rastlín v blízkosti vodných plôch v pobrežnej zóne, v takzvanom „bažine“ s konštantnou stojatou vodou, je možná len s prihliadnutím na odrodové vlastnosti kultivarov. Nie všetky funkcie sa budú na takýchto miestach cítiť dobre. Napríklad miniatúrne a trpasličie často zomierajú okamžite. Iné odrody a druhy rastú dobre, ale iba ak sú rastliny už dostatočne zrelé a kríky silné.
Požiadavky na pôdu
Pôda pre hostas by mala byť úrodná, dostatočne vlhká, ale bez stojatej vody.
Pristátie
Pred vysadením hosta je plocha vykopaná až do 1 m2. pridajte vedro humusu a kompletné minerálne hnojivo. V závislosti od veľkosti hosta sa vykopáva jama do hĺbky 25 až 40 cm. Šírka jamy závisí aj od veľkosti rastliny (nemala by byť menšia ako priemer dospelého hostiteľa počas kvitnutia). . Nízko rastúce hostasy sa vysádzajú vo vzdialenosti 15 cm od seba, stredné - vo vzdialenosti 50 cm, veľké a obrie - 70 a 90 cm od seba, drenáž je umiestnená na dne diery pôda sa naleje, podzemok sa umiestni, narovnávajú sa korene a na vrch sa prikryje záhradná pôda. Pri výsadbe hosta do zeme je dôležité správne prehĺbiť koreňový krček. Pre obrie a veľké hostiteľa by nemala byť hlbšia ako 4-7 cm od úrovne pôdy, pre stredné - 3-5 cm, pre malé - 2-4 cm, pre miniatúrne a trpasličie - 1-2 cm Hosta je zasadená príliš hlboko, potom sa brzdí vývoj mladých výhonkov, na listoch sa môžu objaviť hubové choroby, najmä u miniatúrnych a trpasličích odrôd; U niektorých odrôd môže nesprávna výsadba spôsobiť hnilobu koreňového krčka. Ak je hosta zasadená príliš plytko, potom na jar môže koreňový systém vyčnievať, čo je obzvlášť dôležité pre miniatúrne a trpasličie odrody a druhy, ako aj mladé rastliny. Pôda je zhutnená, dobre napojená a mulčovaná.
Starostlivosť
Hosti nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Rastliny je potrebné včas zalievať, odstraňovať burinu a kŕmiť organickými alebo minerálnymi hnojivami. Vynikajúcou technikou je povrchové mulčovanie pôdy humusom, umožňuje udržať vlhkosť a vytvára priaznivé pôdne podmienky pre rastlinu. Na jeseň sa hostas neorezávajú, odstraňujú sa iba stonky kvetov. Na jednom mieste môžu rásť aj viac ako 20 rokov.
Prístrešok na zimu
Nevyžadujú ani zimné prístrešie, úroda znesie mrazy až do -40°C.
Rozmnožovanie
Hostas sa rozmnožuje delením kríkov a odrezkov. Dospelé kríky sa delia skoro na jar (pred začiatkom mája) alebo na jeseň (v septembri). Za týmto účelom sa rastlina hojne zalieva, vykopáva a rozdeľuje na niekoľko častí, takže každá z nich má 1-2 listové rozety. Výsledné divízie sa okamžite vysadia na trvalé miesto. Odrezky hosta je možné odoberať počas celého leta. Za týmto účelom oddeľte mladé výhonky pätou od rastliny, odrežte listy o tretinu, zasaďte ich na tienisté miesto a zakryte ich plastovou fľašou. V prvých dňoch budú listy ležať na zemi - turgor sa stratí, ale po niekoľkých týždňoch sa odrezky zakorenia.
Použitie v krajinnom dizajne
Hosta je ideálna na pestovanie pozdĺž brehov rybníka, do skaliek, mixborderov a na pestovanie pozdĺž ciest. Vyzerá to veľkolepo vysadené v skupinách na pozadí smaragdového trávnika.
Veľké hostas, na rozdiel od obrích, sú dosť jemné a nepremáhajú svojich spoluobčanov svojou majestátnosťou. Hodia sa do zmiešaných výsadieb v tienistých zákutiach záhrady.
Použitie v interiéri
Dekoratívne listy hosta sú široko používané pri vytváraní kytíc.