Kód produktu: Primula denticulata Purple
Dostupnosť: Skladom
3.00€ s DPH
Bez DPH: 2.44€

Primula microdentata  Purple je trvalka, ktorá sa široko používa pri navrhovaní skaliek, alpských šmýkačiek a iných skalných objektov. Rastlina začína kvitnúť v polovici jari a zostáva dekoratívna až do júla. Táto odroda sa vyznačuje jasne modrými okvetnými lístkami. Primrose Blue Selection je nenáročný na pestovateľské podmienky. Môže sa pestovať na slnečných miestach aj v tieni pod stromami a kríkmi. Rastlina najlepšie rastie vo výživných pôdach s vysokým obsahom ílu.

 

 Prvosienka (Primula) je jednou z najobľúbenejších kvetov. Prvosienka je jednou z prvých jarných kvetov. Veľmi obľúbená rastlina medzi záhradkármi. Vlasťou prvosienky je Európa, západná a stredná Ázia, Amerika. Je to rhizomatózna trvalka. Listy sa zhromažďujú v bazálnej ružici a môžu byť hladké alebo zvrásnené, na stopkách alebo sediace. Kvetenstvo hlavátky sa nachádza na bezlistých stopkách vysokých až 30 cm. Kvety prvosienky sú lievikovité alebo ploché, s priemerom do 2 cm. Opakované kvitnutie je možné v polovici augusta až začiatkom septembra. Rastlina je zimovzdorná a znesie mrazy do -35 °C. Prvosienky sú nenáročné, nádherne kvitnú dva až štyri týždne a mnohé z nich si zachovávajú svetlé, šťavnaté lístie až do neskorej jesene. Niektoré prvosienky kvitnú skoro na jar, hneď ako sa roztopí sneh, iné v máji. Existujú prvosienky, ktoré kvitnú v lete a dokonca aj v polovici augusta - začiatkom septembra. Koreňový systém je hustý, s mnohými vetvami. 

 

 Skladovanie pred výsadbou

 

 Ako skladovať rastliny, ak ste balík dostali pred začiatkom výsadbovej sezóny? Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel na skladovanie prvosienky:

 

 Ak sú púčiky v kľude, skladujte ich v chladničke v dierovaných vreciach s navlhčeným machom alebo v pivnici v debničkách so zeminou, teplota 0...+4 °C.

 

 Ak začali rásť púčiky, rastlinu zasadíme do skleníka alebo do črepníka. Zimovzdorné plodiny uchovávame pri teplote +3...+5 °C, rastliny s krehkým koreňovým systémom a teplomilné plodiny vysádzame do črepníkov, udržiavame pri teplote +15…+17 °C, postupne ju zvyšujeme na +20…22 °C.

 

 Počas skladovania pravidelne kontrolujte stav sadivového materiálu. Odstráňte poškodené, zhnité časti koreňov, podzemkov a cibúľ a ošetrite fungicídom 

 

 Pamätajte, že preprava a transplantácia sú pre rastlinu stresujúce. Pred výsadbou na otvorenom teréne ošetrite koreňový systém stimulátorom rastu. 

 

 Miesto pristátia

 

 Prvosienka záhradná je plodina milujúca tieň; Sú odrody, ktoré uprednostňujú dobré osvetlenie, no prospeje im aj mierne tienenie v popoludňajších hodinách. 

 

 Požiadavky na pôdu

 

 Najlepšia pôda pre prvosienku je kyprá, ale súdržná a dostatočne vlhká. Vlhké hlinité pôdy a oblasti s nadmernou vlhkosťou sú na jej pestovanie nevhodné. Piesočnaté pôdy sa zlepšujú pridaním humusu, kompostu a rašeliny a do ílovitých pôd sa pridávajú organické hnojivá uvedené vyššie. 

 

 Pristátie

 

 Prvosienky sa vysádzajú na otvorenom priestranstve na jar alebo na jeseň. Pred výsadbou sa pôda vykope do hĺbky 20 cm a urovná sa hrabľami. Vzdialenosť medzi susednými rastlinami závisí od veľkosti odrody v čase zrelosti a pohybuje sa od 10 do 30 cm.

 

 Starostlivosť

 

 Starostlivosť o prvosienky nie je vôbec náročná. Zahŕňa zalievanie, kyprenie pôdy a hnojenie. Pôda pod rastlinami musí byť po zalievaní mierne vlhká, je užitočné uvoľniť vrchnú vrstvu pôdy, čo má priaznivý vplyv na procesy tvorby koreňov. Prvosienky sa kŕmia trikrát za sezónu: na jar, keď rastliny začínajú rásť, počas kvitnutia a na konci vegetačného obdobia - v júli až auguste. Rastliny môžete kŕmiť nielen minerálnymi hnojivami, ale aj organickými látkami (divizna, kompost, kurací hnoj). 

 

 Prístrešok na zimu

 

 Aby kríky v zime, keď nastane chladné počasie, nezamrzli, prikryjú sa suchým lístím vo vrstve asi 10 cm, také odrody ako prvosienka japonská, Clusana a Siebold budú vyžadovať dodatočnú ochranu vo forme krycieho materiálu.

 

 Reprodukcia

 

 Prvosienka sa rozmnožuje semenami a vegetatívne. Semená sa vysievajú ihneď po zbere na jeseň. Keď sa vytvoria 1-2 listy, sadenice sa vypichnú, na zimu prikryjú a na jar nasledujúceho roka sa presadia na trvalé miesto. Takéto rastliny kvitnú v treťom roku života. Prvosienky sa rozmnožujú delením kríkov vo veku 3-5 rokov, do tejto doby rastú pomerne silno, kvety sa zmenšujú a rastliny sú stiesnené. Kríky sú rozdelené na malé časti tak, že každá z nich obsahuje ružicu listov a časť podzemku. Odroda prvosienky sa rozmnožuje delením kríka na jeseň. V priebehu troch sezón malé kríčky prvosienky rýchlo rastú a začínajú sa zhlukovať, čím sa spomaľuje vývoj nových ružíc. To je signál na opätovné zasadenie rastlín a rozdelenie kríkov. V stiesnených podmienkach sa kvety zmenšujú a kvitnutie je riedke. Pri opätovnej výsadbe sa koreňový krček prehĺbi o 1 cm.

Použitie v krajinnom dizajne

 

 Prvosienka sa dobre kombinuje s inými jarnými rastlinami, ako sú narcisy, squills a muscari. Skvele sa hodí ako hraničná rastlina, dá sa pestovať ako súčasť záhonov a je nepostrádateľná pre alpské šmýkačky. Prvosienky možno vysádzať pod koruny ovocných stromov, veľmi efektná je ich kombinácia s papraďorastmi a ihličnanmi. Primrosy sa často používajú pri vytváraní alpských šmýkačiek na mieste v kombinácii s inými rastlinami a kamennými kompozíciami. Trpasličie druhy kvetov dodávajú kompozícii svetlé odtiene a nevyčnievajú z celkového nízkeho konceptu. Prvosienky sú už dlho známe pestovateľom kvetov a krajinným dizajnérom. Sú obľúbené pre svoju kompaktnú veľkosť, mimoriadnu krásu a schopnosť vytvárať zaujímavé kompozície. Používajú sa ako obruby pri cestičkách, vysádzajú sa v skupinách pod koruny ovocných stromov, čerešní a jabloní. Trsy môžu byť hladké alebo farebné - je to vec vkusu každého záhradníka. Ak však budú rásť medzi dennými ľaliami, fritlármi, ľaliami, tulipánmi a inými rastlinami, je lepšie ich nefarbiť a používať kvety, ktoré sú farebne blízke. Prvosienky vyzerajú veľmi krásne vedľa ihličnatých stromov a papradí.

Napísať recenziu

Prosím prihláste sa alebo zaregistrujte pre pridanie recenzie

Sledujte nás na sociálnych sieťach