Izbové rastliny dodajú vášmu domovu krásu, sviežosť a radosť. Je zábavné ich pestovať, sledovať, ako kvitnú a dávať ako darček. Pri správnom prístupe sa stávajú skutočnou ozdobou interiéru. Typy a odrody izbových kvetov sa líšia v spôsobe rozmnožovania, kvitnutia, tolerancie tieňa a podmienok zavlažovania. Pri starostlivosti o každý kvet sa obnoví pokoj v duši a dostaví sa vedomie radosti z pozorovania vašej obľúbenej rastliny.
Okrasné rastliny používané na interiérové terénne úpravy a pestovanie v stenách domu sú rozdelené do typov:
Dekoratívne lístie. Všetka pozornosť sa venuje listom.
Dekoratívne kvitnutie počas celého roka. Rastliny sa pestujú na výrobu stoniek kvetov.
Dekoratívne kvitnutie počas celej sezóny. Vyznačujú sa krátkym obdobím kvitnutia, počas ktorého môžete rastlinu obdivovať.
Medzi izbovými rastlinami sú obdivovatelia:
Orchidey (oncidium, dendrobium, brassia, vanda, zygopetalum, laelia, coelogina, cymbidium).
Kaktusy a sukulentné rastliny.
Bromeliads (ananás).
Palmy (Rapis, datľové druhy, Hovea, ázijské alebo „caryota“, severoamerické alebo „Washingtonia filamentous“, mexické alebo „hamedorea“, čínske alebo „livistona“.
Paprade (Nephrolepis, Asplenium, Platicerium).
Cibuľovité (Hyacint, Eucharis, Bovea).
Plodné rastliny (citrusové plody, druhy domácej papriky, paradajky). Výber konkrétnej rastliny je určený jej dekoratívnymi vlastnosťami, typom jej listových stoniek a kvetenstva a požiadavkami na starostlivosť a údržbu.
Pre tých, ktorí nechcú behať okolo vnútornej kvetiny a starať sa o jej stav, stojí za to zastaviť sa pri nenáročných druhoch.
Jednoduchá starostlivosť o izbové kvety. Krásne a obľúbené výhľady
Názvy izbových kvetov, ktoré je príjemné dať drahým a blízkym, sú veľmi odlišné. Medzi nimi sú ampelózne (popínavé, pestované v závesných nádobách), kaskádové a nahor rastúce formy.
Spomedzi rôznych foriem ampel môžeme zdôrazniť:
Dekoratívne listnaté. Sú to rastliny s listami neobvyklého tvaru a farby. Malé kvety vyzerajú neatraktívne alebo pri pestovaní v interiéri vôbec neexistujú. Skupina zahŕňa: špargľu, chlorofyt, dichondru, begóniu, ampelózny fikus.
Sukulenty ampelózneho typu. Všetky sukulenty schopné rásť vertikálne. Patria sem: Sieboldov sedum, Woodova ceropegia, Rowleyho ragus. Kaskády mäsitých stoniek a malých listov vyzerajú skvele v terénnej úprave okien a otvorov.
Krásne kvitnúce ampelovité rastliny. Sú použiteľné v akomkoľvek štýle interiéru, líšia sa tvarom a farbou listov a spôsobom kvitnutia. Patria sem: pelargonium, zvonček, svlačca, fuchsia, calibrachoa, aeschynanthus.
Nie je zvykom umiestňovať závesné rastliny na okenné parapety, sú tieňomilné. Je dôležité, aby našli steny, výklenky, ozdobné stojany a mreže pre vertikálne záhradníctvo. Priame slnečné lúče negatívne ovplyvňujú rast a dekoratívne vlastnosti týchto rastlín.
Medzi tie nenáročné patria:
Sansevieria (šťukový chvost). Hlavná vec je najprv zasadiť kvetinu do vhodného zloženia pôdy a potom si užiť jej rast.
Hoya (voskový brečtan). Jeho vždyzelené lístie často vytvára ilúziu rozšíreného obytného priestoru.
Crassula (strom peňazí). Z rastliny si môžete vyrobiť bonsajový strom, stačí sledovať rast.
Chlorophytum. Bylinná rastlina z čeľade ľaliovitých poteší svojimi listami. Čistí vnútorný vzduch.
Aspidistra. Jedna z najobľúbenejších rastlín kvetinárstva. Dekoratívne lístie v tvare hada vyzerá krásne na bielom pozadí.
Zamiakulkas (dolárový strom). Nenáročná kvetina.
Scindapsus. Exotická forma, ktorá sa často používa na terénne úpravy kancelárií a domov.
Kalanchoe. Nenáročná kvetina, ktorej na listoch rastú „šteňatá“.
Spathiphyllum.
Ibištek.