Lily Pink Heaven longiflorum - ľalia do 140 cm vysoká. Doba kvitnutia je jún-júl, tvorí nádherné kvety jemnej ružovej farby, smerom k stredu prechádzajú do odtieňov tmavoružovej, okraje okvetných lístkov sú zvýraznené. svetlý okraj.
Ľalia je bylinná cibuľová trváca rastlina, patrí do čeľade Liliaceae. Ľalie si dlho a pevne získali srdcia mnohých pestovateľov kvetov. A ako nemilovať tieto luxusné, neobvykle voňavé a druhovo veľmi rozmanité kvety. V prírode existuje približne 80 druhov ľalií, ktoré boli použité na vytvorenie mnohých hybridov a odrôd. V závislosti od odrody môže výška rastliny dosiahnuť 40 až 200 cm, stonky sú rovné a listnaté. Krásne lesklé listy sú usporiadané do špirály. Farba a tvar kvetov sú veľmi rôznorodé. Hybridné odrody sú obzvlášť dekoratívne. Tvar kvetu môže byť zvonovitý, miskovitý, hviezdicovitý, turbanovitý a lievikovitý.
Trúbkové ľalie sú neskoro kvitnúce rastliny s veľkými kvetmi a bohatou paletou odtieňov. Tvar púčika pripomína gramofón, okvetné lístky sú husté, cibuľky sú mäsité a šupinaté, stonky sú tenké, ale veľmi pevné s úzkymi predĺženými listami. Sú známe dlhou dobou kvitnutia a pretrvávajúcou, opojnou vôňou. Pre rôzne odrody tubulárnych ľalií nie vždy obdobie kvitnutia padá súčasne. Kvitnutie môže nastať od júna do októbra. Výška ľalií tejto skupiny sa pohybuje od 0,5 do 1,8 m, kvety sú rúrkovité alebo miskovité, dlhé až 20 cm.
Miesto pristátia
Lily môže rásť rovnako dobre v slnečných aj polotienistých oblastiach. Priestor by mal byť dobre vetraný, ale nemal by byť vystavený silnému vetru.
Na pestovanie tubulárnych ľalií je lepšie zvoliť miesto, ktoré je dobre osvetlené slnkom, pretože tieň vedie k slabému vývoju púčikov. Napriek svojej láske k svetlu potrebuje rastlina len 5-7 hodín slnečného svetla.
Požiadavky na pôdu
Pôda by mala byť kyprá, výživná, priepustná, zadržiavajúca vlhkosť, neutrálna alebo mierne kyslá. Nestačí ani hlina, ani piesok.
Pristátie
Miesto sa pripravuje 2 týždne pred výsadbou cibúľ. Pred kopaním je potrebné pridať vedro humusu a rašeliny, pol litra popola, 1 polievkovú lyžičku každého na 1 m2. lyžica močoviny a superfosfátu. Pôda je vykopaná do hĺbky 35-40 cm, vyrovnaná, mierne zhutnená a napojená. Na miestach, kde rastú ľalie, by voda nemala stagnovať. Cibuľky ľalií môžete vysádzať na otvorenom priestranstve na jar (druhá polovica mája) alebo na jeseň (do konca septembra). Ak chcete zasadiť do pôdy, musíte urobiť otvory s hĺbkou rovnajúcou sa veľkosti troch cibúľ vo vzdialenosti 25 - 35 cm od seba a na dno nasypať čistý piesok. Žiarovky sa umiestnia do otvorov, zakryjú sa záhradnou zeminou a pôda sa zhutní.
Starostlivosť
Starostlivosť o ľalie zahŕňa odstraňovanie buriny, zalievanie, kyprenie, hnojenie a boj proti chorobám a škodcom. Počas obdobia kvitnutia zalievajte ľalie a udržiavajte pôdu vlhkú. Aby sa zabránilo vysychaniu a prehriatiu, pôda je mulčovaná humusom alebo rašelinou vo vrstve 5-6 cm, dobre reagujú na hnojenie. Prvé kŕmenie sa vykonáva na jar po roztopení snehu, pričom sa po povrchu pôdy rozptýlia dusíkaté hnojivá. Počas pučania sa rastliny zalievajú dusičnanom amónnym rozpusteným vo vode bezprostredne pred kvitnutím, fosforovo-draselné hnojivá sa používajú v tekutej forme na konci leta, najneskôr však do polovice augusta, ľalie sa kŕmia fosforom a draslíkom; Je veľmi nežiaduce pestovať ľalie na jednom mieste dlhšie ako 3-4 roky: žiarovka rastie, uvoľňuje sa a rastliny sú preplnené v susedstve. V 5. – 6. roku sa výška kvetnej stonky a počet pukov citeľne zmenšujú, čo znamená, že cibuľka je vyčerpaná, čo môže viesť k chorobám a odumretiu rastliny. Na jeseň, keď nadzemná časť rastliny odumrie, stonka sa odreže vo výške 15 cm od povrchu pôdy, hniezdo sa úplne vykope, mláďatá sa oddelia od materskej cibule a vysadia sa na ďalšie rast. Samotná materská žiarovka sa transplantuje na nové miesto.
Prístrešok na zimu
Na jeseň sa ľalie režú vo výške 10-15 cm od úrovne zeme. Väčšina odrôd nevyžaduje zimné prístrešie.
Trúbkové ľalie nie sú dostatočne zimovzdorné, takže v zime, po zamrznutí vrchnej vrstvy pôdy, je plocha navyše pokrytá lístím alebo smrekovými vetvami.
Skladovanie
Ak nemáte možnosť zasadiť cibuľky do voľnej pôdy ihneď po zakúpení, mali by ste ich skladovať v pivnici alebo chladiarenskej komore pri teplote +2…+6˚C v perforovanom vrecku s pilinami, rašeliníkom alebo rašelinou. . Pravidelne kontrolujte cibuľky na hnilobu a klíčenie.
Rozmnožovanie
Existuje niekoľko spôsobov, ako rozmnožovať záhradné ľalie, vrátane: semien, cibuľových šupín, cibuliek, mláďat, cibuliek, odrezkov. Rozmnožovanie cibuľovinami je najbežnejšou metódou. Koreňový systém dospelej, 3-4 ročnej rastliny tvorí hniezdo cibúľ, ktoré je možné vysádzať.
Použitie v krajinnom dizajne
Využitie ľalií v záhrade je pestré. Je ideálny pre kvetinové záhony, skupinové výsadby a dobre sa hodí k iným cibuľovitým rastlinám, rôznym jednoročným a viacročným plodinám (astry, nechtíky, klinčeky, harmanček). Ak chcete vytvoriť záhon, kde prevládajú ľalie, mali by ste vybrať odrody tak, aby kvitnutie trvalo čo najdlhšie a samotné rastliny si navzájom netienili. Ako efektné pozadie pre ľalie môžu poslúžiť okrasné listnaté trvalky (hosta, paprade), borievky, tuje, cyprušteky. Teraz je módne pestovať ľalie vo veľkých kvetináčoch a nádobách. Takéto výsadby sú nenáročné na starostlivosť v teplom období sa dajú ľahko premiestňovať po záhrade, vytvárať zaujímavé kompozície a v zime sa dajú preniesť do chladného suterénu.
Použitie v interiéri
Nesmieme zabúdať, že ľalie sú nádhernou rezanou rastlinou, kytica ľalií zostane dlho svieža a poteší oko.