- Cibuľa, Česnak , Sadenice +-
-
Cibuľoviny kvety
+-
- Alcea
- Anemone/Sasanka +-
- Astilba
- Begonia +-
- Calla
- Canna +-
- Crocus/Krokusy +-
- Dahlia +-
- Dicentra
- Echinacea
- Freesia Double
- Fritillaria/Korunkovky
- Gipsophilla
- Gladiolus
- Gloxínia
- Helleborus/ Čemerica
- Hemerocallis / Denivka
- Hosta
- Hyacinth / Hyacint
- Incarvillea
- Iris/Kosatec
- Kniphofia
- Liatris
- Lupin
- Muscari
- Narcissus / Narcisy
- Paeonia
- Phlox
- Phlox Pots
- Pots Paeonia
- Primula
- Pulsatilla
- Ranunculus/Iskernik
- Tulips / Tulipan +-
- Dekorácie a Umelé kvety +-
- Dekoratívne záhradné rastliny +-
- Izbové kvety +-
- Kvetinače
- Ľalie +-
- Semienka +-
- Byliny
Crocus
Krokusy sú jasné jarné prvokvetiny, ktoré svojím objavením sa pod snehom oznamujú všetkým, že zima sa skončila. Mnohým ľuďom je táto neuveriteľná kvetina známa skôr pod názvom „šafrán“ – najdrahšie korenie na svete.
Výber času na výsadbu
Ideálny čas na výsadbu krokusov sú teplé , jesenné mesiace, aby nás na jar mohli tešiť svojimi neuveriteľnými farbami. Rastliny, ktoré kvitnú na jeseň, by sa mali vysádzať v lete, aby sa cibuľka stihla zakoreniť.
Príprava pôdy pred výsadbou
Krokusy preferujú slnečné miesta na výsadbu do otvorenej pôdy, pričom je potrebné pôdu pred výsadbou pripraviť a hnojiť kompostom alebo hnojom. Taktiež je dôležité pravidelne prevzdušňovať pôdu a odstraňovať burinu.
Hĺbka a spôsob výsadby
Tieto rastliny by sa mali vysádzať vo vzdialenosti 7-10 cm od seba, pričom hĺbka výsadby by mala niekoľkonásobne presahovať veľkosť samotnej cibule krokusu: pre cibuľky-dieťa to je 4-5 cm a pre veľké cibule na mäkkej pôde 9-10 cm.
Nároky na pôdu a svetlo
Krokusy neznesú nadmernú vlhkosť, preto by ste sa mali vyhýbať miestam na nížinách, kde sa môžu hromadiť kaluže. Pôda by mala byť kyprá a s vysokým obsahom humusu.
Do pôdy je tiež možné pridať:
- slabokyslý rašelina;
- kompost;
- drevný popol (pre ílovitú pôdu);
- vápno (pre kyslú pôdu).
Na kvitnutie krokusov má slnko veľmi pozitívny vplyv, preto sa pri výsadbe cibuliek krokusov vyhýbajte tienistým oblastiam.
Kvitnutie krokusov
Masové kvitnutie krokusov zvyčajne trvá 2-3 týždne a priamo závisí od začiatku jarného oteplenia. Krokusy kvitnú v týchto farbách: žltej, modrej, fialovej a levanduľovej.
Starostlivosť po odkvitnutí
Krokusy sú pomerne mrazuvzdorné rastliny, takže na zimu ich môžete nechať v pôde a prikryť suchým lístím alebo senom. Ak sa však obávate o zachovanie cibuliek, môžete ich vykopať, ale nie skôr ako 1,5-2 mesiace po kvitnutí.
Presádzanie
Približne raz za 3-4 roky je potrebné vykopať krokusy na presádzanie kvôli významnému zväčšeniu materskej cibule. Počas tohto obdobia sa na nej môže vytvoriť od 1 do 10 dcérskych cibuliek, čo negatívne ovplyvní veľkosť kvetu krokusu.
Je potrebné vykonať nasledujúce kroky:
- vysušiť a vyčistiť vykopané cibule,
- urobiť ošetrenie všetkých mechanických poškodení drevným popolom alebo drveným uhlím;
- umiestniť cibule na suché a chladné miesto do výsadby do otvorenej pôdy.
Rozmnožovanie pomocou semien nie je medzi záhradkármi populárne kvôli dlhému čakaniu na kvitnutie. Prvý kvet krokusu sa týmto spôsobom objaví až po 4-5 rokoch.
Tieto neuveriteľne jemné a nenáročné kvety nepotrebujú žiadne špeciálne podmienky na pestovanie, takže ich môžete bez obáv využiť na skrášlenie svojej záhrady, a to bez zbytočného úsilia.