Hydrangea Early Blue veľkolistá (makrofila) je efektný, krásne kvitnúci ker. Kríky sú kompaktné, 80-120 cm vysoké Veľké klobúky veľkých sterilných modrých kvetov. Vďaka schopnosti kvitnúť na výhonkoch minulého aj bežného roku tieto odrody postúpili do chladnejších oblastí. Pomerne zimovzdorná odroda, ale v regiónoch s ťažkými zimami vyžaduje prístrešie.
Skladovanie pred výsadbou
Ako skladovať rastliny, ak ste balík dostali pred začiatkom sezóny výsadby? Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel na skladovanie okrasných kríkov a stromov:
Ak je rastlina v kľude, skladujte ju v tmavej chladnej miestnosti (suterén, chladiareň) pri teplote od 0 do +4 °C.
Ak sa rastlina prebudila (začali rásť púčiky alebo sa už objavili listy), odporúčame ju zakopať v skleníku alebo držať na zasklenom balkóne, substrát udržiavať vlhký.
V každom prípade koreňový systém sadeníc s otvoreným koreňovým systémom naplníme zeminou.
Počas skladovania pravidelne kontrolujte stav sadivového materiálu. Odstráňte poškodené, zhnité časti koreňov a ošetrite fungicídom .
Pamätajte, že preprava a transplantácia sú pre rastlinu stresujúce. Pred výsadbou do voľnej pôdy ošetrite koreňový systém stimulátorom rastu.
Miesto pristátia
Na pestovanie hortenzií pri pestovaní v južných oblastiach je lepšie zvoliť polotienisté miesto v strednom pásme a na severe Ruska - dobre osvetlené alebo mierne zatienené oblasti. Mladé rastliny sa odporúča chrániť pred poludňajším slnkom a vetrom. Hortenzie sú veľmi vlhkomilné, preto nie je pre ne vhodná výsadba v blízkosti stromov, ktoré absorbujú veľa vlahy.
Požiadavky na pôdu
Hortenzie uprednostňujú vlhké pôdy bohaté na živiny. Optimálna pôdna zmes pozostáva z humusu, listovej zeminy, rašeliny a piesku v pomere 2:2:1:1. Všetky hortenzie preferujú kyslé pôdy, pH=5,0.
Pristátie
Výsadba hortenzií na otvorenom priestranstve sa najlepšie vykonáva na jar, ale výsadba je možná počas celého vegetačného obdobia. Optimálne parametre výsadbovej jamy sú 30*30*30 cm, vzdialenosť medzi susednými rastlinami je 1 m Do výsadbovej jamy treba pridať tretinu vedra humusu a rašeliny. Nie je potrebné prehlbovať koreňový krček. Po výsadbe je potrebné rastlinu zaliať, je lepšie na to použiť mäkkú vodu. Po zalievaní sa pôda uvoľní. Koncom mája - začiatkom júna kŕmte maštaľným hnojom (1:10) a kompletným minerálnym hnojivom rozpusteným vo vode. Po 10-15 dňoch by sa malo kŕmenie zopakovať. Užitočnou technikou je mulčovanie kruhov kmeňa stromu. Na zimu sú kríky kopcovité do výšky 20-30 cm.
Starostlivosť
Hortenzie veľmi reagujú na hnojenie. Na jar, na začiatku rastu, sa odporúča aplikovať kompletné hnojivo, najlepšie s mikroelementmi. Počas obdobia pučania sa vykonáva druhé kŕmenie fosforovo-draselnými hnojivami (60-80 g superfosfátu a 40-45 g síranu draselného na 1 m2), po ktorom sa rastliny kŕmia ešte dvakrát počas leta. . Hortenzie milujú vlhkosť. Ak neprší, je potrebné ich zalievať raz týždenne rýchlosťou 15-20 litrov na krík, ak prší, stačí jedno zavlažovanie za mesiac. Na zvýšenie pevnosti výhonkov sa odporúča zalievať rastliny slabým roztokom manganistanu draselného. Dva až trikrát za sezónu sa súčasne s odstraňovaním buriny uvoľňujú kruhy kmeňov stromov. V období pučania sa odstránia všetky slabé konáre s kvetenstvami. V prvých dvoch rokoch po výsadbe sa odporúča mulčovať pôdu suchými listami a ker.
Reprodukcia
Hortenzia sa rozmnožuje zelenými odrezkami, ktoré sa odrežú z výhonkov bežného roka. Rozmnožovanie je možné aj delením kríka, vrstvením, semenami a štepením.
Použitie v krajinnom dizajne
Hortenzia je neuveriteľne krásna rastlina, jej využitie v záhradnom dizajne je rôznorodé. Patria sem jednotlivé výsadby, zmiešané kompozície, živé ploty a mixborders. Hlavnou podmienkou je ponechať rastline dostatok voľného priestoru na normálny vývoj.