- Cibuľa, Česnak , Sadenice +-
-
Cibuľoviny kvety
+-
- Alcea
- Anemone/Sasanka +-
- Astilba
- Begonia +-
- Calla
- Canna +-
- Crocus/Krokusy +-
- Dahlia +-
- Dicentra
- Echinacea
- Freesia Double
- Fritillaria/Korunkovky
- Gipsophilla
- Gladiolus
- Gloxínia
- Helleborus/ Čemerica
- Hemerocallis / Denivka
- Hosta
- Hyacinth / Hyacint
- Incarvillea
- Iris/Kosatec
- Kniphofia
- Liatris
- Lupin
- Muscari
- Narcissus / Narcisy
- Paeonia
- Phlox
- Phlox Pots
- Pots Paeonia
- Primula
- Pulsatilla
- Ranunculus/Iskernik
- Tulips / Tulipan +-
- Dekorácie a Umelé kvety +-
- Dekoratívne záhradné rastliny +-
- Hnojivá +-
- Izbové kvety +-
- Kvetinače
- Ľalie +-
- Semienka +-
- Byliny
Echeveria -Je to sukulent, ktorý tvorí nádherné rozety umiestnené blízko zeme, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú veľký kvet ruže. V pestovaní sú rôzne odrody echeverie s malebne sfarbenými listami. Tieto nenáročné rastliny dobre znášajú presvetlené parapety a suchý vzduch v našich bytoch.Echeverias sú nádherné, pravidelné ružice listov s priemerom až 15 cm.
Listy echeverie sú hrubé a mäsité, často pokryté voskovým povlakom alebo páperím, ktoré chráni rastlinu pred ostrým slnkom a nadmernou stratou vody. Ak sa o ne správne staráte, môžu kvitnúť v interiéri a vytvárať stonky pestrofarebných zvončekových kvetov vo voľných strapcoch a na dlhej stonke, ktorá vyrastá zo stredu ružice. Echeveria má veľké množstvo malebných odrôd. Každá odroda echeverie sa líši pôvodným tvarom a farbou listov. Ak chcete získať bohatú farbu listov a krásne tvarovanú ružicu, musíte echeveriu pestovať na čo najslnečnejšom mieste. Príliš málo slnka spôsobuje, že listy a výhonky Echeveria sa nadmerne predlžujú a rastlina stráca svoj atraktívny vzhľad.
Echeveria najlepšie rastie pri izbovej teplote (20-23°C cez deň). Nižšie teploty v noci (10-15°C) majú pozitívny vplyv na udržanie kompaktnosti zásuviek. V zime treba Echeveriu premiestniť do chladnej (cca 8 °C) a svetlej miestnosti, napríklad na nevykurované schodisko, aby prešla do pohotovostného režimu. Dôležité je, aby v zime teplota neklesla pod 7°C, pretože vtedy listy echeverie pri opatrnom dotyku alebo premiestňovaní črepníka sčernejú a opadávajú.
Na jar av lete zalievajte echeveriu približne každé 2 týždne, aby pôda v kvetináči trochu vyschla. Príliš veľa vody v substráte spôsobuje žltnutie, následne mäknutie a opadávanie listov echeverie a hnitie základne stonky. Substrát v črepníku by ste však nemali nechať úplne vyschnúť. V horúcom počasí môže byť potrebné zalievať vašu echeveriu častejšie.
Na jeseň a v zime sa echeveria raz za mesiac polieva veľmi striedmo, čím sa snaží zabrániť tvorbe záhybov na listoch, pretože rastliny, ktoré v zime vyschli, na jar nekvitnú.
POZOR!
Pri polievaní echeverií sa vyvarujte premočeniu listov, pretože na nich zostanú nevzhľadné vodné škvrny a to prispeje k hnitiu ružice zvnútra. Preto je najlepšie zalievať sifónovou metódou, alebo inak nazývanou „polievanie ponorom“ (črepník umiestnite do nádoby s vodou tak, aby bola pôda zospodu nasýtená, a po 15-30 minútach ju vyberte).
Echeveria hnojivo
Echeveria nevyžaduje intenzívne hnojenie pôdy. Prebytočné hnojivo môže poškodiť jemné korienky rastliny. Preto sa echeveria v období intenzívneho rastu prihnojuje len dvakrát ročne hnojivom na kaktusy v dávke nižšej, ako uvádza výrobca.
Echeverias rastú veľmi pomaly, každý rok produkujú niekoľko nových listov a strácajú jeden alebo dva najnižšie listy v ružici. Mladé echeverisy sa presádzajú každé 1-2 roky, najlepšie na jar, do črepníkov o niečo väčších ako je priemer ružice. Staré rastliny sa presádzajú každých pár rokov. Pri presádzaní si treba dávať pozor na krehké výhonky a listy echeverie. Presadené rastliny sa hnojia až budúci rok.
Rozmnožovanie echeverie
Echeveria sa ľahko rozmnožuje rezaním ružíc mladých rastlín (mláďatá), ktoré rastú na základni starších rastlín. Opatrne odrežte mladú ružicu s 2-centimetrovým kúskom výhonku z materskej rastliny a umiestnite ju na niekoľko hodín na suché miesto, aby rana zaschla.
Počas tejto doby si pripravte plytký črepník, naplňte ho do polovice mokrou rašelinou a nasypte naň 2-3 cm hrubú vrstvu sterilného piesku do piesku do takej hĺbky, aby sa spodné listy dotýkali zeme. V priebehu 3-4 týždňov odrezky echeverie zakorenia, potom ich možno presadiť do vhodného substrátu.
Druhým spôsobom rozmnožovania echeverie sú listové odrezky. Odoberajú sa zo spodnej časti zásuvky a umiestnia sa na suché miesto na 1-2 dni. Sušené listy sa umiestňujú do priekop na povrch čerstvého šťavnatého substrátu. Odrezky listov sa zalievajú až po vytvorení koreňov. Od tohto momentu sa substrát len mierne navlhčí vodou. Asi po dvoch mesiacoch sa na listoch objavia drobné ružičky. Mladé rastliny nechajte na mieste zakorenenia, kým materský list neodumrie. Potom sa mladé rastliny opatrne presadia do samostatných kvetináčov.