- Cibuľa, Česnak , Sadenice +-
-
Cibuľoviny kvety
+-
- Alcea
- Anemone/Sasanka +-
- Astilba
- Begonia +-
- Calla
- Canna +-
- Crocus/Krokusy +-
- Dahlia +-
- Dicentra
- Echinacea
- Freesia Double
- Fritillaria/Korunkovky
- Gipsophilla
- Gladiolus
- Gloxínia
- Helleborus/ Čemerica
- Hemerocallis / Denivka
- Hosta
- Hyacinth / Hyacint
- Incarvillea
- Iris/Kosatec
- Kniphofia
- Liatris
- Lupin
- Muscari
- Narcissus / Narcisy
- Paeonia
- Phlox
- Phlox Pots
- Pots Paeonia
- Primula
- Pulsatilla
- Ranunculus/Iskernik
- Tulips / Tulipan +-
- Dekorácie a Umelé kvety +-
- Dekoratívne záhradné rastliny +-
- Hnojivá +-
- Izbové kvety +-
- Kvetinače
- Ľalie +-
- Semienka +-
- Byliny
Čemerica, tiež známa ako čemerica, je trváca bylina, ktorá si získala svoju obľubu vďaka čiernej čemerice.
Ale veľa ľudí pozná túto trvalku ako krásny kompaktný kvitnúci ker s fialovými, bielymi, žltými a čiernymi kvetmi.
Každý druh a odroda sa môže líšiť nielen farbou, ale aj tvarom kvetov a listov.
Popis čemerice
Už z názvu je jasné, že ide o mrazuvzdornú rastlinu.
Priemerná výška kríka je od 20 do 50 cm, existujú však rôzne druhy a odrody tohto kvetu a niektoré môžu dosiahnuť 90 cm. Listy trvalky sú veľké a tvrdé, bazálne.
Počas kvitnutia dorastajú.
Všetky druhy zimomriavky majú podobné: na dlhej stopke, zaoblené, so zúbkovanými okrajmi.
Môžu prezimovať a potom budú tvrdšie.
Čemerica má hustý, rozvetvený podzemok s početnými čiernymi koreňmi.
Vďaka prezimujúcim listom má trvalka zvýšenú dekoratívnosť prakticky počas celého roka.
Kvety sú jemné, visiace, až 15 cm v priemere. Kvitnutie je dlhé, od zimy (koniec decembra) do leta. Farba sa môže líšiť, ale za najatraktívnejšiu sa považuje svetlá čemerica s kontrastným vzorom pruhov, bodiek a škvŕn.
Rastlina patrí do čeľade Buttercup (Ranunculаceae) a zahŕňa asi 20 absolútne neporovnateľných druhov. Čemerice sa k nám dostali z Európy a rastlinu videli aj v Ázii. Vo voľnej prírode rastie v skalnatých oblastiach s vápenatou pôdou. Táto rastlina sa nebojí mrazu a z tohto dôvodu ju záhradníci veľmi oceňujú. Používa sa v krajinnom dizajne so všetkým možným dôrazom na jeho zimné kvitnutie.
Výsadba čemerice
Keďže rastlina je nenáročná, rastie na jednom mieste veľmi dlho, zimná rastlina sa nemusí presádzať 10 rokov. Okrem toho kvetina negatívne reaguje na transplantáciu, takže pri výsadbe vyberte vhodné miesto. Pri správnej starostlivosti a pri výbere kvalitného sadivového materiálu môže žiť viac ako 10 rokov.
Miesto by malo byť zatienené aspoň niekoľko hodín denne, pretože dlhodobé priame slnečné žiarenie kvet pokazí. Pôda by mala byť voľná, vlhká a neutrálna z hľadiska kyslosti. Vhodná je aj hlinitá pôda, vtedy je však dôležité zabezpečiť dobrú drenáž, aby tam nebola stojatá voda. Vhodné je miesto medzi kríkmi a stromami, ako aj tam, kde má pôda vysoký obsah humusu a humusu. Humus sa môže pridať aj počas výsadby.
Aké obdobie zasadiť
Výsadba sadeníc sa zvyčajne vyskytuje na jar a na jeseň. V prvom prípade je vhodný apríl, v druhom - september. Ak sa rozhodnete pestovať čemerice zo semien, vysejte ich na sadenice po zbere, zvyčajne v júni, po odkvitnutí o mesiac. Na klíčenie použite kyprú pôdu a udržiavajte ju dobre navlhčenú. Semená by sa mali vysádzať nie viac ako 1,5 cm hlboko a po vyklíčení sa klíčky vysádzajú na záhon.
Ako správne sadiť
Maximálny dekoratívny efekt dosiahne trvalka pri skupinovej výsadbe. Na to budete potrebovať výsadbové jamy s hĺbkou 30 cm a veľkosťou 30x30 cm. Dodržujte rovnakú vzdialenosť medzi exemplármi. Pri výsadbe trvaliek použite humus a pôdu dobre zhutnite, keď ju zasypete. Po vysadení je potrebné čemericu výdatne poliať a následne polievať každý deň aspoň dva týždne. Potom sa zalievanie zníži.
Starostlivosť o čemerice
Napriek tomu, že čemerica sa zdá byť rozmarná kvetina, nevyžaduje si žiadnu špecifickú starostlivosť. Všetka starostlivosť spočíva v:
jarné čistenie trvaliek zo starých sušených listov;
pravidelné zavlažovanie;
v kŕmení.
Tieto body úplne postačujú na to, aby čemerice vyzerala skvele a tešila vás krásnymi kvetmi po dlhú dobu. Po zime je dôležité očistiť kvet od napadnutých listov, pretože niektoré môžu byť napadnuté plesňovou škvrnitosťou a potom je vysoké riziko, že toto všetko prejde na mladé listy, ktoré sa na čemericiach objavia až oveľa neskôr, po odkvitnutí. .
v období, keď kvety vädnú, treba pôdu okolo rastliny zamulčovať rozloženou rašelinou alebo kompostom. Zavlažovanie bude potrebné iba v suchých obdobiach. Nebude to bolieť kŕmiť rastlinu hnojivami. Dvakrát za sezónu úplne stačí.
Substrát je potrebné odburiniť a uvoľniť. Musí sa to robiť opatrne, najlepšie drevenou palicou, aby sa nepoškodili korene.
Rozmnožovanie čemerice doma
Čemerice sa rozmnožujú semenami a delením kríka staršieho ako 2 roky. Ak chcete rozmnožiť rastlinu semenami, musíte to urobiť okamžite. Ak sú uskladnené, strácajú svoju klíčivosť. Nevýhodou tohto spôsobu rozmnožovania je, že nádherné kvety čemerice možno vidieť až po 2-3 rokoch. Pozoruhodné je, že trvalka sa rozmnožuje aj samovýsevom, najmä čemerica smradľavá.
Krík je rozdelený na jar, po odkvitnutí. Ide o veľmi jednoduchý postup, pri ktorom sa vykopaný ker rozdelí spolu s koreňmi na niekoľko častí a jednoducho zasadí do vopred pripravených jamiek. Princíp pristátia by mal byť rovnaký, ako je opísané vyššie.
Choroby čemerice
Rastlina nie je veľmi náchylná na choroby a škodcov, ale existujú. Ako už bolo spomenuté, po zimných mrazoch sa rastlina môže nakaziť plesňou. Napáda listy a tie sa pokrývajú čiernymi škvrnami. Fungicídy sa veľmi dobre vyrovnávajú s hubovými chorobami, ale postihnuté listy budú musieť byť odstránené. Dávajte pozor na rastlinu počas vlhkého horúceho obdobia, kontrolujte rastlinu včas, rýchlo a ľahko sa zbavíte chorôb.
Škodcovia a ako sa s nimi vysporiadať
Ak sú na stanovišti slimáky alebo slimáky, určite si pochutnajú na zimoleze. Preto je potrebné s nimi zaobchádzať oddelene. Škody spôsobujú aj hlodavce a hmyz, napríklad vošky, ktoré po ošetrení insekticídmi ľahko zmiznú. Myši sa dajú ovládať pascami. Niektoré húsenice môžu poškodiť korene. Je lepšie bojovať s insekticídmi.
Zoznam možných škodcov a chorôb čemerice:
Ringspot vírus. Vyzerá to ako žlté škvrny na listoch. Chorobu spôsobujú vošky a strapky, ktoré sú prenášačmi;
Plesnivec, ktorý bráni rastu a deformuje listy. Skontrolujte, či na nich nie sú hnedé alebo sivé škvrny a plak. Je veľmi dôležité zakúpiť kvalitný sadivový materiál, aby rastlina neochorela. Ak sa na rastline vyvinie peronospóra, je potrebné ju postriekať oxychloridom medi alebo Previkurom;
Antraknóza čemerice sa javí ako čierno-hnedé škvrny. Postihnuté listy je potrebné odstrániť, kyslosť substrátu normalizovať a krík ošetriť prípravkami medi;
Koreňové alebo stonkové háďatká deformujú výhonky a celú rastlinu. V tomto prípade je lepšie ho zničiť. Laboratóriá môžu potvrdiť ochorenie. Je pozoruhodné, že nechtík má pozitívny vplyv na liečenie háďatiek. Rastlina by mala rásť na pomerne suchom mieste, vlhké miesta vyvolávajú chorobu.
Inak, s náležitou starostlivosťou, čemerice ochorie len zriedka. Skontrolujte kyslosť pôdy, ktorá ovplyvňuje aj viacročné choroby. Existuje mnoho spôsobov, ako znížiť alebo zvýšiť kyslosť pôdy.
Čo robiť s čemerice po odkvitnutí
Táto rastlina kvitne skoro na jar alebo neskoro na jeseň, keď ostatné záhradné kvety ešte spia. Kvôli abnormálne teplému počasiu sa stáva, že v zime sa spod snehu objavia kvety. Zo všetkých záhradných rastlín začína pred čemericou kvitnúť iba snežienka. Trvalka kvitne v dvoch skupinách: jarná skupina je dobre prispôsobená zime, ale jesenná skupina potrebuje prístrešie, ak nie je sneh, ktorý ju chráni pred mrazom.
Po odkvitnutí začína dlhý proces dozrievania semien. To trvá počas celého leta a semená dozrievajú nerovnomerne. Po odkvitnutí môžu záhradníci odrezať stonky kvetov, mali by sa nechať iba na získanie semien. Spôsob rozmnožovania trvaliek semenami je oveľa jednoduchší ako vegetatívne rozmnožovanie.
Tobolky čemerice majú tendenciu náhle prasknúť a rozsypať semená na zem. Aby sa to nestalo, záhradkári prišli s jednoduchým zariadením. Vrecko z bežnej gázy alebo ľahkej tkaniny (napríklad organza) sa natiahne cez 3-5 dozrievacích škatúľ. Vrecko by malo prepúšťať svetlo a vzduch a nedeformovať čemerice.
Zostáva len pravidelne chodiť po záhrade. Ak sa kapsula už vo vrecku otvorila, vyberie sa a semená sa nasypú do papierového vrecka. Je vhodné ich zasadiť okamžite, potom bude percento sadeníc maximálne. Ak sa rozhodnete uložiť semená až do jari, musíte ich vysušiť na suchom mieste s výborným vetraním.
Druhy a odrody čemeríc s fotografiami a menami
Čemerica je skutočnou ozdobou záhrady. Je to nízky trváci ker z čeľade Buttercup, s krátkymi koreňmi a rovnými stonkami. Na záhradných záhonoch je cenený najmä pre svoje krásne kvety, ktoré veľmi dlho neopadávajú, a rôzne farby listov (od bordovej až po bielu). Jeho listy zostávajú svetlé po celý rok vďaka svojej odolnosti voči nízkym teplotám a kvitne takmer skôr ako všetky ostatné a zdobí vašu záhradu už začiatkom marca. Niektorí záhradníci používajú oddenky zimomriavky v ľudovom liečiteľstve kvôli ich liečivým vlastnostiam. Existujú dvojité a nedvojité odrody čemerice.
V Rusku je čemerica známa už od 18. storočia, kedy túto odolnú rastlinu objavil akademik Pallas. V dôsledku ničenia lesov, jedenia hospodárskymi zvieratami a hromadného zberu čemeríc na kytice je už dlho zaradená do Červenej knihy a v prírode ju možno vidieť len zriedka. V súčasnosti existuje približne 20 druhov a hybridov, ale medzi záhradkármi sú najobľúbenejšie nasledujúce štyri odrody, o ktorých budeme diskutovať podrobnejšie.
Čemerica čierna (Helleborus niger)
Najobľúbenejšou z týchto vždyzelených trvaliek je čemerica čierna. Druh je pomenovaný podľa farby podzemku. V prírode sa rastlina vyskytuje v lesnatých podhorských oblastiach od južného Nemecka po bývalú Juhosláviu. Táto čemerica sa pestuje už od stredoveku. Zmienky o jej liečivých vlastnostiach sú známe napríklad z traktátov slávneho lekára Avicennu.
Kým divo rastie v teplých oblastiach Európy, na severe je dokonca chovaný špeciálne na Vianoce. Medzi obľúbené odrody patrí Pracox, Potter's Hill a Eja G. C. Joshua a medzi odrody patria Nigercors a Nigristern.
Výška krásy nepresahuje 30 cm a priemer kvetov smerujúcich k slnku je až 8 cm. Stopky sú dlhé, až pol metra. Čemerica čierna kvitne začiatkom apríla počas dvoch týždňov. Samotné kvety sú zvonku svetloružové a zvnútra belšie ako sneh. Listy čemerice čiernej dobre prezimujú a sú husté. Sú tmavo zelené a kožovitého vzhľadu. Tento druh rastlín znesie mrazy až do -35 stupňov.
Čemerica kaukazská (Helleborus caucasicus)
Napriek názvu sa tento druh rastliny vyskytuje aj v Turecku a Grécku. Vyskytuje sa na lúkach na horských svahoch a v podhorských lesoch. Areál siaha z oblasti Krasnodar, kde kaukazský zimujúci vták uprednostňuje dubové a bukové lesy. V záhradníctve sa pestuje od polovice 19. storočia.
Rastlina je pozoruhodná svojimi hustými, kožovitými listami dlhými až 10 cm, ktoré sú segmentované do tucta lalokov s pílovitými okrajmi. Čemerica kaukazská dosahuje výšku pol metra, hoci existujú malé exempláre s kvetnými stonkami vysokými iba 20 cm. Kvety sú ovisnuté, s priemerom až 8 cm, svetlozelenej alebo bielo-zelenej farby.
Tento druh kvitne dlho, trvá mesiac a pol, začínajúc koncom apríla. Upozorňujeme, že hoci všetky druhy čemeríc sú jedovaté, kaukazská čemerica je považovaná za najjedovatejšiu zo všetkých.
čemerica východná (Helleborus orientalis)
Prirodzená oblasť rozšírenia čemerice orientálnej sa takmer zhoduje s kaukazskými druhmi, s výnimkou pohoria Kaukaz vrátane Turecka a Balkánskeho polostrova. Táto rastlina je však veľmi teplomilná. Záhradkári jej dali kurióznu prezývku „Pôstna ruža“ pre jej obdobie kvitnutia, ktoré trvá od marca do apríla. Čemerica východná si už dlho získala popularitu v západnej Európe a teraz si získava na popularite v Rusku.
Tento druh dorastá do výšky 30 cm a má stredne veľké fialové kvety (až 5 cm v priemere). Po odkvitnutí v prvej polovici jari zostanú krásne kvety až do polovice leta a do dozrievania semien.
Žiaľ, listy tohto druhu sú častejšie napadnuté hubovými chorobami ako iné a záhony je potrebné častejšie kontrolovať. Existuje mnoho odrôd orientálnych čemeríc, najobľúbenejšie sú Lady Series, Rock-n-Roll, Blue Anemone a White Swan, pričom každá má svoju vlastnú farbu kvetov. Odroda Lady Series je pozoruhodná svojimi 6 farbami okvetných lístkov a výškou až 40 cm.
Čemerica smradľavá (Helleborus foetidus)
Prirodzeným biotopom tohto druhu sú riedke lesy a skalnaté svahy v západnej Európe. Názov pochádza zo štipľavej vône sušených odnoží rastliny a nie z vône kvetov. Predpokladá sa, že vo vašej záhrade sa najľahšie pestuje čemerica smradľavá. Napríklad na rozdiel od iných druhov dobre znáša sucho. Taktiež, ak musí záhradkár na šľachtenie iných druhov zbierať semená do gázových vrecúšok, pre smradľavý ozimok stačí nenarušovať pôdu okolo kríkov a zo semienok sa objavia nové krásky, ktoré sa samé rozptýlia.
Čemerica smradľavá dorastá do výšky 30 cm, jej úzke členité tmavozelené listy prezimujú a rastliny plnia dekoratívnu funkciu po celý rok. Kvetná stopka je pozoruhodná, dosahuje výšku až 75 cm. Na nej sa objavuje veľké súkvetie drobných zvončekovitých kvetov s hnedým okrajom.
Najznámejšou odrodou v záhradníctve je Wester Flisk. Jej súkvetia sú červenkasté a listy sú ešte členitejšie ako u pôvodného druhu. Dekoratívne odrody čemerice smradľavej môžu dorásť aj do polmetrovej výšky.
Vlastnosti čemerice
Upozorňujeme, že pred použitím akýchkoľvek lekárskych produktov na báze čemerice by ste si mali pozorne prečítať pokyny a poradiť sa s lekárom, pretože táto rastlina je jedovatá, rovnako ako výťažky z nej.
Liečivé vlastnosti čiernej a kaukazskej zimomriavky sa už dlho využívajú v ľudovom liečiteľstve. Vďaka látkam obsiahnutým v rastlinách sa v ľudskom tele stabilizujú metabolické procesy, znižuje sa hladina cukru a krvný tlak. Čemerica sa používa aj pri bolestiach hlavy, rôznych kĺbových ochoreniach, na prečistenie tráviaceho traktu od parazitov a polypov.
Vo všeobecnosti lieky na báze čemerice zlepšujú činnosť srdca a ciev a posilňujú imunitný systém. Predpokladá sa, že pomáhajú eliminovať nádorové formácie v tele v počiatočnom štádiu ich výskytu. To sú len hlavné smery v alternatívnej medicíne, kde sa využíva čemerica voľne rastúca vo vašej záhrade.
V medicíne sa používajú oddenky kaukazskej a čiernej zimnej. Niektorí záhradkári zbierajú korene aj sami na liečebné účely. To sa robí začiatkom jesene, keď semená dozrievajú. Oddenky sa dôkladne umyjú štetinovou kefou, rozdelia sa na časti a sušia sa pri 45 stupňoch. Pri spracovaní si korene čemerice zachovávajú svoje liečivé vlastnosti až 2 roky. Z koreňov sa dá pripraviť prášok, tinktúra alebo odvar.
Tí, ktorí chcú schudnúť, používajú aj prípravky na báze zimomriavky. Zbavenie sa prebytočných kíl nastáva odstránením toxínov z tela, odstránením prebytočných tekutín, harmonizáciou metabolizmu tukov a ich odbúravaním. Kilá navyše zmiznú bez akýchkoľvek diét a cvičení. Je dokázané, že mesačná kúra rastlinných prípravkov vedie k strate až 5 kg nadváhy.
Vzhľadom na prítomnosť jedu v rastline sa prípravky z nej predávajú s množstvom kontraindikácií. Nemali by ich konzumovať deti do 14 rokov, tehotné a dojčiace matky, ľudia s ochoreniami srdca, ciev a pečene. Predávkovanie môže spôsobiť opuch hrtana a jazyka a akútna otrava môže viesť k zástave srdca.